Activare 4G

Abonamente laptop/tabletă, internet pe cartelă, modemuri.
cristian5951
Boboc
Boboc
Postări: 1

Activare 4G

Mesajde cristian5951 » 11 Sep 2017, 13:45

Salutare

Am un ZTE Axon 7 mini, la cartela. Pe date mobile, merge doar pe 3g, desi este setat sa mearga pe 4G/3G/2G Automat. I-am schimbat cartela, crezand ca o versiune mai noua a cartelei va rezolva problema. Dar m-am inselat. Problema persista, am tot 3G la date mobile. De ce ? Ar trebui sa fie 4G.

Cu stima,
Cristian
0 x

suport.newmedia1
Boboc
Boboc
Postări: 2

Re: Activare 4G

Mesajde suport.newmedia1 » 27 Sep 2017, 15:06

Daca folosesti internetul inclus in abonament sau in extraoptiunea cartelei tale sau ai activata o extraoptiune Net Mobile, trebuie sa urmezi urmatoarele instructiuni pentru a seta serviciul :

Intra in Meniu in aplicatia de Setari, la sectiunea Wireless si Retea (Wireless & Network) si apasa Mai Multe (More) apoi Retele Mobile (Mobile Networks), apoi Nume Puncte de Access (Access Point Names). Creeaza nu nou punct de acces cu urmatoarele date:

Nume (Name) : Telekom Romania Mobil

APN: broadband

Tip APN (APN Type): default, supl

Restul campurilor raman neschimbate.

Apasa meniu si Salvare si apoi bifeaza acest punct de access pentru a fi folosit de telefonul tau

Daca dupa ce faci aceste setari serviciul de internet nu functioneaza te sfatuiesc sa contactezi Serviciul de relatii cu clientii

Personal sunt pasionat de inventii noi si abia astept sa imi achizitionez un terminal cu 5G.
0 x

Înapoi la “Internet mobil”