net mobil praf

Abonamente laptop/tabletă, internet pe cartelă, modemuri.
liviu_francu20031
Curios
Curios
Postări: 37

net mobil praf

Mesajde liviu_francu20031 » 26 Oct 2017, 23:32

Aici am o poza sa vedeti cum se descarca pe telef la viteza 4g in com.Ulmeni jud.Buzau.In satul Spataru semnalul si netul mult mai praf ca aici.
poza: https://imgur.com/a/PVhJT
Cod client 110689876
0 x

Tag-uri:

Silviu Stefan
Moderator
Moderator
Postări: 778

Re: net mobil praf

Mesajde Silviu Stefan » 27 Oct 2017, 20:03

Salut liviu_francu20031,
In tot judetul Buzau aria de acoperire a semnalului 4G este predispusa in peste 90% din suprafata terestra.
Acest lucru il putem vedea impreuna cu tine, accesând urmatorul link : https://www.telekom.ro/harta-acoperire/

Te rog sa imi comunici:
Modelul de telefon in care utilizezi cartela sim Telekom. (Exemplu in cazul meu : Huawei ascend P8 lite)
Daca modelul de telefon este unul dual sim (cu doua cartele). (Da, telefonul este disponibil cu doua cartele sim)
Adresa exacta de unde faci testul de viteza, spre exemplu : Localitate ........ , Strada ........ , Numar ........ , Judet ......... .

Te rog sa faci un efort si sa descarci din Magazin Play aplicatia : Speed Test, intrand in aplicatie te rog sa apesi pe butonul mare Galben pe care scrie "Begin Test".

Un test de viteza in cazul meu este afisat in felul urmator :
Imagine

Comunica-ne rezultatul testului tau prin acest program, si vom face tot posibilul sa verificam situatia mai amanuntit.
O seara buna !
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

liviu_francu20031
Curios
Curios

Mesajde liviu_francu20031 » 29 Oct 2017, 16:12

HTC desire 650
single SIM
Localitate ...ULMENI.... , Strada ....PRINCIPALA... , Numar .....GARA ULMENI(FARA NUMAR). , Judet ....BUZAU... .
In oras imi descarca bine da in zona in care stau e praf..uite alt test..daca vrei sa faci ceva poti face;)
https://imgur.com/a/sOn9r ce vrei mai mult...
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 29 Oct 2017, 17:50

Salut liviu_francu20031,
Telefonul tau este complet disponibil cu toate benzile de emisie a semnalului 4G (LTE) Telekom Romania.
Zona precizata apare in activitate cu semnal 4g, dovada ca esti inregistrat in aceasta retea.
Ramane sa verificam puterea si calitatea semnalului de internet.

Totusi 0.1 MB este mult prea putin pentru reteaua 4g. Nu cumva ti-ai depasit traficul de internet disponibil iar viteza ta a scazut ?
Ai incercat sa iti setezi telefonul in semnal 3g sa vezi daca este mai bine ? In unele zone reteaua 3g este mai puternica datorita modului de transmisie.

Eu iti recomand sa efectuezi un test de viteza pe aplicatia Speed Test din magazin Play.
Sa te asiguri mai intai ca ai unitati de internet disponibile.
Sa te inregistrezi in reteaua 3g.

Testul il efectuezi interior sau exterior ? (In casa sau afara?)

Daca situatia vitezei slabe persista dupa verificarile suplimentare, trebuie sa contactezi serviciul de relatii cu clientii, ramura deranjamente - telefonie mobila si sa specifici situatia intampinata operatorului. Acesta va deschide o sesizare pentru a verifica calitatea semnalului in atentia departamentului ce se ocupa de transmisia radio-semnal si vei primi un raspuns cat de repede posibil la solicitare.

O seara buna !
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

liviu_francu20031
Curios
Curios

Mesajde liviu_francu20031 » 29 Oct 2017, 18:07

In oras merge f bn in rural e praf..da am vb pe facebook cu cei de la telokom acum merge cat de cat ok ;) mi au facut ei ceva..de merge bine acum cu un mb.mersi.doar ca nu e asa bun netul cum va laudat,,, ;) doar in oras ce merge,,eu zic sa verificati puterea la net si semnalul lui si nu mi am depasit traficul si in sat Spataru judetul Buzau la fel este..mai praf ca in Ulmeni..toti se plag care au la telekom..dar nu stiu sa intre aici..de aceea nu faceti ceea ce trebuie..profitati ca oamenii nu stiu,,trimite ti oameni pe teren..nu numai cand vine vorba sa trage ti fire ;) dar o sa se piarda mult mai multi clienti..concurenta la digi...vodafone..eu propun sa trimite ti personal pe teren..
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 29 Oct 2017, 18:23

Dupa cum ti-am comunicat,
Pentru verificarea semnalului si a calitatii acestuia suna in departamentul de relatii cu clientii. Acolo vei primi un numar de sesizare iar compania va face toate demersurile procedurale (inclusiv trimiterea unui agent pe teren daca este necesar).
Situatia ta va fi verificata din toate punctele de vedere si vei primi un raspuns clar cu cauza deranjamentului, modul de solutionare si termen estimat de remediere.

Altfel nu vei rezolva nimic cu situatia intampinata.
Aici tot ce pot sa fac este sa iti indic un mod / o procedura / o recomandare cu privire la solutionarea problemei pe care o intampini.
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

liviu_francu20031
Curios
Curios

Mesajde liviu_francu20031 » 29 Oct 2017, 18:26

da.Multmesc.imi place ca u esti activ :)fata de alti moderatori :p o seara buna sa ai :)
1 x

sorinsirghi1
Boboc
Boboc
Postări: 1

Mesajde sorinsirghi1 » 04 Ian 2018, 22:10

Aceeasi problema..net 4g praf ,hudesti Botoșani.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 05 Ian 2018, 22:03

Buna seara sorinsirghi1,
In localitatea Hudesti din Botosani semnalul 4g este optim de functionare cu acoperire in proportii destul de mari.
Pentru a verifica aria de semnal va rog sa accesati www.telekom.ro/harta-acoperire.

In cazul in care viteza internetului este de o calitate foarte slaba va rugam sa contactati serviciul de relatii cu clientii la numarul 0766 12 1234 - ramura de deranjamente Telefonie Mobila.

Pe baza verificarilor efectuate impreuna cu dumneavoastra se va deschide o sesizare pe baza careia vom verifica mai amanuntit situatia.

Tineti-ne la curent cu stadiul situatiei semnalate.
O seara buna !
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

rotyi
Boboc
Boboc
Postări: 2

Mesajde rotyi » 16 Mar 2018, 06:44

Buna ziua,
In localitatea Mierea, com Vernesti( 15 km de Buzau) semnalul nu este 4G . Internetul pe Huawei p9 nu functioneaza.
Nelu R.
0 x

Înapoi la “Internet mobil”