Cursul euro din factura Telekom este mai mare decat cursul oficial BNR din data emiterii facturii

Modalitați de plată, factură electronică
ciprishor
Boboc
Boboc
Postări: 2

Cursul euro din factura Telekom este mai mare decat cursul oficial BNR din data emiterii facturii

Mesajde ciprishor » 22 Apr 2019, 22:02

Am fost instiintat de emiterea primei facturi si spre surprindere mea cursul de schimb din factura emisa pe 18.04.2019 este 4,8431 in timp ce cursul oficial BNR din ziua respectiva este 4,7619

De ce?
1 x

JustMe
Boboc
Boboc
Postări: 5

Re: Cursul euro din factura Telekom este mai mare decat cursul oficial BNR din data emiterii facturii

Mesajde JustMe » 23 Apr 2019, 14:19

Protectia Consumatorului trebuie anuntata pentru ca se foloseste "ultimul curs de vânzare EUR/RON pentru persoane juridice al ING Bank N.V. Amsterdam – Sucursala București (ING Bank România) din ziua lucrătoare anterioară începutului perioadei de facturare.", adica un curs mult mai mare decat cursul oficial BNR practicat de alti operatori precum Orange.

Si in cazul meu, voi anunta Protectia Consumatorului daca in curs de 30 de zile nu mi se va recalcula factura la cursul oficial BNR "din ziua lucrătoare anterioară începutului perioadei de facturare".

Din aplicatia My Account >> Asistenta >> Contact >> Sesizari si curge termenul de 30 de zile dupa care se poate face reclamatie la OPC.

Mult succes in depunerea a cat mai multe reclamatii, stimati pagubiti...

*Am verificat factura din luna precedenta si aceasta a fost emisa corect la cursul oficial BNR "din ziua lucrătoare anterioară începutului perioadei de facturare", deci se poate sa fim si corecti...

**Am depus reclamatia prin aplicatia My Account, foarte interesant selectand optiunea persoana fizica si reclamand ca am fost facturat la un curs de schimb valutar al unei banci comerciale pentru persoane juridice...

Oare cat de necunoscator trebuie sa fii incat sa confunzi o persoana fizica cu una juridica ???
2 x

liviu.dumitrascu1
Boboc
Boboc
Postări: 1

Re: Cursul euro din factura Telekom este mai mare decat cursul oficial BNR din data emiterii facturii

Mesajde liviu.dumitrascu1 » 03 Mai 2019, 15:27

Le-am facut sesizare. Astept sa vad ce raspund. Dupa ce ca au marit fiecare abonament cu 0.35 Eur mai vor sa castige si din cursul de schimb !?
1 x

JustMe
Boboc
Boboc

Mesajde JustMe » 03 Mai 2019, 17:29

Ne vor raspunde la toti cu un copy-paste din ce au comunicat presei „Ca urmare a creșterii costurilor asociate furnizării serviciilor de comunicații, Telekom România este nevoită să ajusteze cursul de schimb utilizat”...

De cand a devenit Telekom societate financiar bancara autorizată să ajusteze cursul de schimb utilizat ???

Dacă eram in Germania, procuratura le facea demult o descindere...
1 x

vatamanualexandru1
Boboc
Boboc

Mesajde vatamanualexandru1 » 05 Mai 2019, 09:29

Buna ziua.La fel am patit si eu.Cursul Euro Bnr este diferit in data de 26.04.2019 decat cel pe care il am scris pe factura.Am sa fac o sesizare sa vad ce raspuns primesc.O zi buna
0 x

ghencea
Boboc
Boboc

Mesajde ghencea » 07 Mai 2019, 08:24

Facturarea din mai e facuta la un curs de 4.8485 si a carui sursa nu e specificata (BNR era 4.7582 in ziua respectiva). Pana acum se specifica ca e cursul BNR din prima zi de facturare, in mai e rand liber. In iunie putem avea un curs de 5.2110 lei pentru ca de ce nu si daca nu ne convine ne putem muta la DIGI. Compania trebuie sa invete hedgingul pe valute daca vrea sa se protejeze impotriva fluctuatiilor nefavorabile de curs generate de Vilcov si nu sa factureze clientii cu cat vor. La ANPC nu mai trimit ca n-are rost in rest le-am trimis lor, degeaba. O factura de 52 de lei a ajuns 60 de lei cu scumpire cu tot adica un +15% dintr-un foc cu internet la 100 Mbps cand DIGI are 300 la acelasi pret. Deci alles gute, Digi isi mai adauga un client :)
0 x

vatamanualexandru1
Boboc
Boboc

Mesajde vatamanualexandru1 » 07 Mai 2019, 08:31

Raspuns la sesizare.......Ca urmare a notificarii transmise catre dumneavoastra in luna Martie, incepand cu data de 15 aprilie 2019, au intervenit urmatoarele modificari ale conditiilor contractuale:

1. Modificari privind pretul abonamentului
Pretul pentru fiecare abonament de servicii fixe si mobile va fi majorat cu 0,42 euro TVA inclus (0,35 euro fara TVA). Aceasta majorare se adauga la pretul abonamentului calculat in urma aplicarii tuturor reducerilor si promotiilor de care beneficiati conform contractului, pretul final fiind determinat prin insumarea acestora.

2. Modificari privind facturarea si plata
Facturile se emit in Lei, la ultimul curs de vanzare EUR/RON pentru persoane juridice al ING Bank N.V. Amsterdam  Sucursala Bucuresti (ING Bank Romania) din ziua lucratoare anterioara inceputului perioadei de facturare. Informatii actualizate privind cursul de schimb valutar vor fi disponibile pe www.telekom.ro. TKR isi rezerva dreptul sa modifice cursul de schimb valutar utilizat, cu informare prealabila, in cazul in care se afla in imposibilitate, din orice motiv, de a continua utilizarea acestuia.

Ati avut termen de 30 de zile de a denunta contractul daca nu sunteti de acord cu aceste modificari.
0 x

JustMe
Boboc
Boboc

Mesajde JustMe » 07 Mai 2019, 13:19

Ce raspuns halucinant : "TKR isi rezerva dreptul sa modifice cursul de schimb valutar utilizat, cu informare prealabila, in cazul in care se afla in imposibilitate, din orice motiv, de a continua utilizarea acestuia."

Iti poti rezerva exclusiv un drept LEGAL, iar "modificarea cursului de schimb valutar utilizat" nu este un drept LEGAL acordat TKR de nicio lege in vigoare, iar Parlamentul este singurul organ legislativ in Romania si nicidecum TKR dupa bunul plac...

"Ati avut termen de 30 de zile de a denunta contractul daca nu sunteti de acord cu aceste modificari." TKR ar trebui sa mai citeasca legea : Abuzurile nu au termen de 30 de zile pentru a fi denuntate, iar un abuz nu poate fi in nicio imprejurare considerat a fi acceptat de persoana asupra careia s-a produs abuzul, iar continuarea abuzului este circumstanta agravanta pentru TKR..

Neprimind raspuns pana acum, astept urmatoarea factura (urmatorul abuz) pentru a inainta plangerea la OPC si organelor de drept abilitate.
0 x

JustMe
Boboc
Boboc

Mesajde JustMe » 21 Mai 2019, 11:39

Am primit urmatoarea factura (urmatorul abuz) si raspunsul la sesizare, ce s-o mai lungim, TKR e pe topogan...

Numai ce le-am facut sesizare, ca postul telefonic a devenit deranjat si nici gand din partea TKR sa remedieze defectiunea sesizata, ba mai mult acest serviciu este facturat la 100%, un serviciu practic neprestat de TKR, desigur la un curs de schimb valutar mult mai mare decat cursul oficial BNR...

Morala: sesizare inaintata la OPC + abonamentul scadent in cateva luni nu-l voi mai reinnoi daca OPC nu-i repune in legalitate pana atunci...
0 x

radusorin181
Boboc
Boboc
Postări: 1

Mesajde radusorin181 » 23 Mai 2019, 22:59

Nici eu nu sunt multumit de abonament pentru luna Martie 2019 am platit 46.59 lei si brusc pe luna aprilie 2019 platesc 50.84 lei, poate pe mai 52 lei imi vine si pana la final de an platesc 60 lei pentru 1 Televizor doar TV HD ATAT!!!!
0 x

Înapoi la “Facturi, plați și consum”