Viteza de Download de 600kb/s si Upload mica.

Internet fix, abonamente, opțiuni, aplicația FON, configurări routere Wi-Fi.
Neagoe Ionut
Boboc
Boboc
Postări: 3

Viteza de Download de 600kb/s si Upload mica.

Mesajde Neagoe Ionut » 09 Mar 2018, 14:31

Buna ziua!

Sunt un client de 4 ani al serviciului Telekom, de probabil mult timp am viteza foarte mica la internet, nu am dorit sa raportez. Dau 30 lei pe luna la factura, cand eu trebuia sa platesc doar 25 lei(5E) pe luna. Am o viteza foarte mica de download 600kb/s si ping foarte mare cand descarc ceva. Cand stau pe Youtube, Facebook, etc imi descarca cu 350-400kb/s. Probabil este din cauza routerului foarte vechi de 4 ani. Daca m-ati putea ajuta intr-un fel.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator
Postări: 945

Re: Viteza de Download de 600kb/s si Upload mica.

Mesajde Silviu Stefan » 09 Mar 2018, 22:58

Buna seara, Neagoe Ionut,
Pentru posibilul deranjament intampinat cu serviciul de internet va indrum sa apelati centrul de relatii cu clientii la numarul 0766 12 1234 - ramura de deranjamente - internet.

In mod normal utilizati internetul pe cablu sau pe wi-fi ?
Incercati sa rulati un test de viteza pe adresa speedtest.telekom.ro conectat cu cablu de retea la modem, comunicati-ne rezultatul obtinut. In functie de rezultat ne putem da seama daca este deranjament. De altfel pe baza rezultatului facem tot posibilul sa oferim si o solutie in cel mai scurt timp.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.
O seara buna !
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

Neagoe Ionut
Boboc
Boboc

Mesajde Neagoe Ionut » 10 Mar 2018, 08:45

http://telekom.speedtestcustom.com/resu ... 5af605c03e acesta este rezultatul dar mie imi descarca cu 600kb/s.
Si aici am facut un video sa vedeti. https://www.youtube.com/watch?v=IdxPolQ ... e=youtu.be
0 x

Neagoe Ionut
Boboc
Boboc

Mesajde Neagoe Ionut » 10 Mar 2018, 08:46

Pe cablu utilizez internet-ul.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator
Postări: 945

Mesajde Silviu Stefan » 11 Mar 2018, 20:03

Va multumesc frumos pentru toate detaliile atasate acestei situatii.

Am verificat resursele tehnice disponibile pe adresa Jud. Arges, Com. Priboieni, Sat Valea Nenii pe www.telekom.ro/acoperire
Viteza maxima (L) pe zona aceasta este de 6-8 MB/s, ea fiind exprimata in unitatea de masura megabyte.
Pentru a afla viteza de descarcare reala se imparte rezultatul testului de viteza la 8. (pentru a transforma unitatile de masura)

Asadar avem 5.1 MB (din testul de viteza) impartiti la 8 pentru a afla viteza de transfer a fisierului. Un rezultat obtinut este de 0.6 Mb + (600 KB precum aveti si dumneavoastra in momentul salvarii unui fisier din internet pe calculator).

Cu toate acestea, chiar daca viteza afisata functioneaza corect, este posibil sa intampinati un deranjament. Va recomand sa contactati serviciul de relatii cu clientii la numarul 0766 12 1234 - ramura de deranjamente - internet si sa anuntati posibilul deranjament.
Se va reface un test de viteza cu operatorul tehnic si ulterior se va deschide un bon de deranjament pentru verificari suplimentare din echipamentul de transmisie.
Dupa toate verificarile veti primi un raspuns pe situatie cu o solutie a deranjamentului anuntat.

Tineti-ne la curent cu stadiul posibilului deranjament.
O seara buna !
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

Înapoi la “Internet fix”