Conexiune fibra optica intrerupta

Internet fix, abonamente, opțiuni, aplicația FON, configurări routere Wi-Fi.
user01mf
Boboc
Boboc
Postări: 5

Conexiune fibra optica intrerupta

Mesajde user01mf » 07 Iul 2018, 22:40

Buna seara, astazi, sambata 07.07.2018, incepand cu orele 17:30 au cazut serviciile de telefonie fixa, internet fix, dar si serviciile Metro-Net prin FIBRA OPTICA furnizate de Telekom in localitatea Ceica, judetul Bihor.

Serviciile fixe prin ADSL nu functionau deoarece centrala (DSLAM-ul) a ramas fara conexiune pe backbone, ne functionand legatura pe fibra optica ( FO).

Doresc sa stiu neaparat care a fost motivul pentru care nu au functionat nici abonamentele cu banda garantata si nicio legatura pe suport de fibra optica, nici pentru centrala din Ceica, adica DSLAM-ul de aici nu mai avea legatura prin fibra cu reteaua, nici conexiunea prin fibra cu magistrala nu functiona. Va rog intrebati la departamentul abilitat daca a fost cumva vreun incident de fiber-cut sau care a fost motivul pentru care fibra nu functiona in zona, fibra care trebuia sa duca centrala ADSL, dar si clientii cu banda garantata. Desi serviciile acum functioneaza doresc sa stiu care a fost motivul incidentului si daca Telekom a avut in localitatile Ceica si Sambata, judetul Bihor probleme de genul fiber-cut ? Va rog adresati intrebarea departamentului judetean care se ocupa sau carui departament stiti dumneavoastra. Ma intereseaza acest lucru si va rog sa-mi oferiti un raspuns, atat doar ma intereseaza sa vad motivul, nimic altceva. Evident ca nici 3G-ul de la Telekom Mobil nu functiona, decat GSM-ul. Si nu functiona nici pe antena din Sambata, localitate in care functionau serviciile fixe si as dori sa gasesc care este motivul nefunctionarii fibrei optice in zona. 3G-ul nu functiona deoarece conexiunea antenei era realizata prin fibra care nu mai functiona.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator
Postări: 1034

Re: Conexiune fibra optica intrerupta

Mesajde Silviu Stefan » 08 Iul 2018, 01:19

Buna seara,
Comunicati-mi va rog frumos, intr-un mesaj privat, o data de identificare a serviciului Metronet si un numar de contact, astfel incat sa putem verifica situatia mai amanuntit si sa luam legatura cu dumneavoastra pentru a va oferi un raspuns concret.

Ca investigare a situatiei, eu personal nu am identificat o avarie de tip fibercut pe zona specificata. Cel mai bine este sa notez situatia mai departe pentru verificari suplimentare din partea colegilor ce se ocupa de aceste servicii.
Astept raspunsul dumneavoastra.
O seara buna!
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

user01mf
Boboc
Boboc

Mesajde user01mf » 10 Iul 2018, 23:45

Buna seara domnule Silviu. Nu am eu Metro-Net. Cunosc pe cineva care are la serviciu si nu au mers. Dar nu mergea nimic la nimeni. Astazi de dimineata au picat toate din nou. Fibra a fost complet picata si toata reteaua de transmisiuni pe zona Ceica-Beius-Vascau si toate loclaitatile dintre si adiacente. Ce este interesant este ca la Hidiselul de Sus functiona, care este situat tot pe acelasi inel de fibra optica! Deci e pe acelasi fir care vine dinspre Oradea. De la Ceica in colo pana la iesirea din judet nu mai mergea nimic. Care a fost motivul? Nici astazi nu a fost fibercut ?

Am sunat la cunoscuti din toate localitatile acestea si nu le merge telefonul fix si nici internetul Telekom, dar nici reteaua de FO nu mergea, ca doar de asta nu mergea nici un serviciu deoarece nu mergea reteaua de transmisiuni prin fibra iar aceasta alimenteaza toate celelalte servicii, inclusiv telefonia TDM de la sub-repartitoare pleaca inspre centrala tot prin fibra de la SubRepartitorul din fiecare localitate, chiar daca la abonat ajunge pe cupru, transportul de la SR pana la centrala este pe FIBRA.

Nu ati avut astazi deloc probleme cu fibra aici ? Degeaba va dau numere de telefon. Au cazut serviciile la TOTI.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 11 Iul 2018, 00:04

Buna seara,
Pentru a verifica cat mai corect situatia intampinata avem nevoie de o data de identificare a abonamentului dumneavoastra.

Pentru caz general:
In zonele Vascau si Beius s-au constatat intr-adevar deranjamente pe reteaua de internet, deranjamente ce au putut afecta mai multe zone din imprejurime, un segment principal de cablu optic fiind remediat de echipele tehnice in decursul zilei de astazi.

Ne pare rau pentru neplacerile cauzate de aceasta avarie si speram ca solutia impusa de tehnicieni sa fie stabila pe urmatoarea perioada, astfel incat clientii din zona sa nu mai intampine probleme de acest gen.

O seara buna!
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

user01mf
Boboc
Boboc

Mesajde user01mf » 11 Iul 2018, 12:40

Vreau sa te intreb, a fost fiber-cut, adica cablu de fibra optica rupt sau a fost echipament defect ? Atat te rog sa te mai uiti si sa-mi spui. Te rog tare mult. In momentul de fata serviciile functioneaza la toti dar vitezele sunt mult mai mici. Eu nu sunt titular de contract la Telekom, de aceea nu doresc sa dau numarul. Sunt doar utilizator. Dar problema este la toti clientii. Ce a fost la BEIUS-VASCAU? Fibra rupta sau echipament defect ?
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 12 Iul 2018, 18:00

Buna ziua,
In cazul in care serviciul de internet nu functioneaza la parametrii optimi aveti posibilitatea sa deschideti o sesizare in centrul de relatii cu clientii, la numarul 0766 12 1234 - ramura tehnica - deranjamente internet.

Se va efectua impreuna cu operatorul un test de viteza pe adresa speedtest.telekom.ro, in timp ce sunteti conectat la internet prin cablu de retea (intre modem si dispozitiv).

Daca rezultatele afisate sunt sub 60% din valoarea benzii de internet stipulata in contract si indepliniti conditiile minime de performanta ale dispozitivului pentru a atinge respective viteza, atunci se poate lua in considerare o sesizare pentru verificari mai amanuntite din partea departamentului abilitat.

Legat de solicitarea dumneavoastra ce consta in a afla exact daca a fost fiber cut sau un echipament defect, lucrarea de remediere a fost efectuata pe un segment de cablu optic, nu va pot spune cu exactitate daca a fost sectionata sau doar avariata.
Daca doriti un raspuns exact/scris, transmiteti aceasta solicitare la sesizari@telekom.ro sau prin reclamatie scrisa la cel mai apropiat magazin Telekom.

Va multumesc.
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

user01mf
Boboc
Boboc

Mesajde user01mf » 12 Iul 2018, 21:48

Inteleg ce ziceti dumneavoastra, dar ceea ce este cel mai interesant este faptul ca, la Hidiselul de Sus reteaua de transmisiuni prin fibra optica functiona, iar in toate localitatile situate dupa Hidiselul de Sus pana la iesirea din judet, adica intre Hidiselul de Sus si Vascau serviciile nu functionau si de aceea au ramas toti abonatii fara servicii pentru ca nu functiona reteaua de transmisiuni pe fibra optica la care sunt conectate centralele din fiecare localitate pentru telefonie fixa/internet. De aceea mi se pare ciudat, deoarece si Hidiselul de Sus este situat pe acelasi cablu optic ca si celelalte localitati in care serviciul nu functiona, iar acest lucru este foarte ciudat deoarece daca era echipament defect nu cred ca ar fi functionat serviciile nici la Hidiselul de Sus. Eu o sa trimit si pe e-mail cum mi-ati recomandat dar problema este ca nimeni nu-mi va raspunde. Si de aceea v-am rugat frumos pe dumneavoastra ca sa verificati. Chiar nu aveti cum sa intrebati/verificati acest lucru, ca doar atat ma intereseaza (daca a fost fiber-cut sau echipament de fibra pe transmisiuni defect) ca sa nu mai trebuiasca sa astept raspuns la un mail la care cred ca nu va raspunde nimeni. Multumesc.
0 x

Silviu Stefan
Moderator
Moderator

Mesajde Silviu Stefan » 14 Iul 2018, 19:47

Din pacate eu nu am posibilitatea sa va ofer aceste informatii tehnice.
Este posibil ca echipamentele de transmisie din zona dumneavoastra sa fie interconectate iar in momentul in care apare o avarie pe echipamentul principal sa se intrerupa si semnalul catre celelalte echipamente.

Cel mai bine asteptati in raspuns din partea colegilor care pot verifica mai amanuntit situatia pentru dumneavoastra.
0 x
Cu stima,
Silviu Stefan

Înapoi la “Internet fix”